تبلیغات
مهندسی برق - راهنمای خرید لپ تاپ

مهندسی برق

دنیای مهندسی برق

یکم شهریور 89

راهنمای خرید لپ تاپ

نویسنده: روزبه   طبقه بندی: مقالات،، other، 

دنیای رو به جلوی امروزه ما را وادار نموده است که همواره و در همه جا به اطلاعات و منابع مهم مورد نیازمان ، دسترسی داشته باشیم  و بالطبع، مظهر این دسترسی به منابع اطلاعاتی که همانا کامپیوتر ها باشند نیز  میبایست همواره در دسترس باشد از اینجاست که یکی از مظاهر تکنولوژی مدرن ، یعنی لپ تاپ ها ظهور میکنند.

 شاید بعنوان یک بیننده در هنگام مواجهه با خرید این دستگاه ، تنها فاکتور مهم در حهت خرید آن را قیمت دستگاه بدانید ولی در مقام خریدار اوضاع کاملا تفاوت میکند. در این مقاله سعی دارم با معرفی ویژگی های یک محصول برتر به معرفی بهترین های حال حاضر ایران در رده های مختلف کاربردی و قیمتی بپردازم.

ادامه مطلب را بخوانید

شاید در دنیای دیجیتال هیچ محصولی تا به این اندازه دارای تنوع و بازاری کاملا متنوع و در عین حال تشنه نباشد که در دنیای لپ تاپ ها جریان دارد.(البته در خارج از مرزهای ایران این مساله در مورد کامپیوترهای Desktop معمولی نیز کاملا مصداق دارد چون بعنوان مثال در آنجا خریدار بدنبال فلان CPU یا فلان Main نمی گردد بلکه یکراست به بازار رفته یک کامپیوتر سونی ، دل ، اچ پی و... را خریده و به خانه می آورد و بی دغدغه دردسرهای سخت افزاری، خریدی آسان و در عین حال مطمئن را انجام میدهد)
بازار بزرگ لپ تاپ ها آنچنان متنوع است که اگر قصد خرید یک لپ تاپ را دارید و هنوز چیزی را انتخاب نکرده اید به شما پیشنهاد میکنم اصلا و به هیچ وجه به بازار نروید چون کاملا در دریای  مدلهای مختلف از مارک های متنوع غافلگیر شده و غیر ممکن است انتخاب صحیحی را انجام بدهید. برای راحتی انجام یک انتخاب مناسب میخواهم خریداران را از لحاظ انتظاری که از دستگاه خود دارند به 4 دسته تقسیم کنم:
۱- افراد عادی که انتظاراتشان از نوت بوک، به مواردی همچون برنامه های ویرایش متن ، برنامه های حسابداری ، استفاده از اینترنت ، نگه داری اطلاعات و مواردی از این دست محدود میگردد(که فکر میکنم درصد بالائی از نوت بوک داران از این دسته هستند)
۲- افراد طراح (که سر و کار زیادی با برنامه هایی همچون Photoshop ، Premier و از این دست  دارند) و همچنین افراد خوره بازی، که حتی در هنگام  خواب نیز نمی توانند از محبوبشان جدا شوند!
۳- مدیران ، پشت میز نشینهای مایه دار و کلا کسانی که معمولا زیاد جابجا نمیشوند (و البته هزینه کردن به سبک بسیار مایه دارانه برایشان اصلا خیالی نیست !)
۴- افرادی که فاکتور وزن و حجم برایشان از حداکثر اهمیت برخوردار است (Ultra Portable User)

خب همین حالا گروه خودتان را انتخاب کنید چون در ادامه باز هم در درون این گروه ها به دسته بندی میپردازیم:
دسته اول یا افراد عادی را از چند لحاظ میتوان دوباره گروه بندی کرد مثلا از لحاظ هزینه جهت خرید نوت بوک: این دسته از دانشجویان آس و پاس شروع میشود و طیف آن تا مایه دارهائی که رنگ نوت بوکشان را با رنگ پاپیون سگ شان ست میکنند ادامه دارد! (که مختص این رده هم نیست ولی در این رده کمی پررنگ تر است) .
در این دسته مشخصات نوت بوک ها حداکثردر محدوده متوسط قطعات قرار دارد (و این صرفا به آن معنی نیست که قیمت آنها هم لزوما در رده متوسط قرار داشته باشد) و مشخصات آنها را باید در لیست زیر جستجو کرد :
CPU: در اینجا از مدلهای ارزان قیمت تک هسته ای AMD تا مدل های نه چندان قدیمی Pentium M را میتوان یافت. البته در این میان شاید به چندین مدل سنت شکن نیز بر بخورید که از مدل های جدید تری استفاده کنند.
Monitor: در اینجا صفحه های نمایش از 15.4 اینچ به بالا بیشتر به چشم می خورند چون همانگونه که میدانید رابطه میان اندازه صفحه نمایش و قیمت لپ تاپ یک رابطه معکوس است(هرچه کوچک تر گران تر).
Drive: معمولا یک درایو Combo و شاید اگر هم خوش شانس باشید یک DVD Writer به تورتان بخورد.
از سه مورد بالا که که بگذریم تقریبا بقیه مشخصات در سایر رده بندی ها هم دیده میشود ولی یک نکته مهم که شاید در نگاه اول به چشم نیاید و در این رده بسیار پر کاربرد هم مینماید وجود امکانات ارتباطی نظیر کارت خوان ، Wi-Fi و Bluetooth در دستگاه است که حتما در مورد آن دقیق باشید.
لپ تاپ های این رده از حدود 600 هرار تومان تا یک میلیون و چهار صد هزار تومان گستره قیمت دارند.
یک پله بالاتر از این دسته گروه نوت بوک های طراحی و گیم قرار دارد که از لحاظ قیمت از رده پیشین گرانترند. در اینجا اولویتها با گروه قبل تفاوت میکند جائیکه وجود یک کارت گرافیک قوی به همراه یک حافظه (RAM) بالا کاملا یک امر مهم میباشد. وجود یک صفحه نمایش عریض (WXGA) با کیفیت بالا نیز مطمئنا از ملزومات کار است.
امکانات ارتباطی این دسته نیز میبایست بسیار بالا باشد  بعنوان مثال کارت LAN ، کارت خوان ، بلوتوث و Wi-Fi از امکانات استاندارد این سری هستند.
قیمت های این رده نیز از حدود یک میلیون و سیصد هزار تومان تا حدود چهار میلون تومان پراکنده است.
 در رده سوم، لپ تاپ هائی قرار دارندکه به سختی بتوان بر آنها اسم نوت بوک نهاد و کارائی و سخت افزار های حرفه ای آنها قابلیت قرار دادن آنها در رده دسک تاپ ها را به آنها میدهد تا جائیکه به آنها لقب Desktop Replacement (جایگزین دسک تاپ) را داده اند و جابجا کردن آنها بیشتر به یک شوخی شبیه است چون در اینجا صحبت از یک غول 8 تا 9 کیلوئی است تا یک لپ تاپ نازک نارنجی !
 و اما درست در نقطه مقابل دسته اخیر کوچولوهائی قرار دارند که اگر ندانیم، شاید آنها را با یک MP3 Player حرفه ای اشتباه بگیریم چون حداکثر ابعاد صفحه نمایش این همراه های کوچک 4.3 اینچ است و در آنها خبری از درایو نوری هم نیست و مجبور به استفاده از External درایو ها هستیم ولی در عوض اینگونه مدل ها چنان آزادی عملی به کاربر میدهند که بیشتر از آن قابل تصور نیست: به عنوان مثال وزن اینگونه نوت بوک ها در حداکثر خود از 500 گرم تجاوز نمی کند و مدل های 250 گرمی آن هم موجود است و این در حالی است که مشخصات آنها هم چندان پائین نیست مثلا مشخصات  کلیدی یکی از پرطرفدارترین این نوت بوک ها به این شرح است:
CPU: Intel Core Solo 1.2 GHz
RAM  : 512 MB DDR 2
HDD : 30 GB
که این مدل دارای بلوتوث ، وای فای و دوربین نیز می باشد . پس می بینیم که در این رده بیشتر از اینکه در نگاه اول به چشم می آید امکانات فراوان گنجانده شده  که البته در حد یک رفع نیاز ضروری در جائیکه امکان حمل یک لپ تاپ معمولی را نداریم بسیار کارامد می نماید.
همانگونه که حدس میزنید قیمت این رده نیز به نسبت لپ تاپ های معمولی بسیار گرانتر است و از حدود یک میلیون و ششصد هزار تومان شروع می شود و گستره آن به بالای دو و نیم میلیون هم میرسد.

خب حالا که نیازهایمان برای خرید نوت بوک را مشخص کردیم نوبت به آن میرسد که به بازار سری بزنیم و ببنیم برای رفع این نیاز ها شرکت های مختلف دارای چه امکاناتی هستند.
بازار نوت بوک از آنچنان کششی برخوردار است که تقریبا هر شرکتی که شما فکرش را بکنید دارای مدلی در این بازار است: از وایوهای سونی(WAIO) بگیرید تا تازه وارد این عرصه یعنی گیگابایت. پس در ابتدا لازم میدانم در مورد هرکدام از این برندها بسیار مختصر توضیحی بدهم:

الف) Vaio Sony : که معرف همه دوستان میباشد . دارای کیفیت های بسیار بالا از لحاظ ساخت، قیمت های نسبتا بالا ، باتری های نه چندان خوب و بجز دو سه مدل بسیار گران هیچکدام کارت گرافیک جدا ندارند. شرکتهای عرضه کننده اصلی وایو در ایران عبارتند از : امرتات ،نقش ، رایانه همراه و دو سه شرکت نچندان مطرح دیگر .

ب)Dell : شرکت بزرگ دل در سالهای اخیر لقب بهترین (و شاید بهتر است بگوئیم پر فروش ترین) لپ تاپ های متوسط (از لحاظ قیمتی) را به خود اختصاص داده است که از لحاظ کیفیت و قیمت یک تعادل متناسب برقرار کرده است شرکت های عرضه کننده دل در ایران عبارتند از :هستی ، پارسیان ، دیجیتال و چند تای دیگر.

پ) Toshiba : این شرکت ژاپنی (؟) نیز در زمینه تولید لپ تاپ ید طولائی دارد بطوریکه گستره مدل های آن بسیار زیاد است و در این زمینه طرفداران خود را نیز دارد (به شخصه آن را توصیه نمی کنم!) شرکت های عرضه کننده آن در ایران عبارتند از : نقش ، رایانه همراه  و پارسیان.

ت) Lenovo : شرکت IBM را که به خاطر دارید؟ لنوو از این پس لپ تاپهای IBM را با این مارک جدید به بازار عرضه میکند. مشخصه این کامپیوتر ها طراحی های نچندان دلچسب ولی کیفیتهای بسیار بالا بهمراه قیمتهای نسبتا بالا باازای مشخصات متوسط است که اگر به شکل ظاهری اهمیت نمیدهید Lenovo برای شما ساخته شده است. شرکت های توزیع کننده این لپ تاپ در ایران عبارتند از :نقش و هستی

ث) HP : این برند شاید تنها تولید کننده عمده لپ تاپ های با پردازنده AMD می باشد و به همین خاطر قیمت تمام شده آنها به نسبت سایرین بسیار کمتر است که فاکتور خوبی است ولی چون مصرف برق این پردازنده ها  به نسبت پردازنده های دو هسته ای اینتل ، بیشتر است لذا از عمر باتری کمتری برخوردارند(دقت کنید فقط دو هسته ای ها برق کمتر مصرف میکنند و مثلا مصرف یک پردازنده P4 بسیار بیشتر از  AMD دو هسته ای میباشد).البته این به آن معنی نیست که HP لپ تاپ با پردازنده اینتل ندارد. شرکت هستی عرضه کننده HP در ایران می باشد.

ج) Fujitsu Siemens: این اتحاد ژاپنی آلمانی که در عرضه موبایل کاملا به بن بست رسید این بار در عرضه لپ تاپ موفق مینماید لپ تاپ های این شرکت به دو دسته عمده : Amilo ها و  Lifebook ها دسته بندی میشوند که اولی لپ تاپ های متوسط با قیمت پائین و دیگری سری حرفه ای نوت بوک های این شرکت است. هستی ارقام کامپیوتر و بهین تکنولوژی از شرکت های ارائه دهنده این برند هستند.

نوت بوک های دیگر موجود در بازار به همراه گارانتی های معتبر آنها به اختصار عبارتند از :

Asus با گارانتی دیجیتال، Acer با گارانتی رسام موج ، Panasonic با گارانتی  نقش ،گیگابایت با گارانتی آواژنگ و چندین برند دیگر که شاید حتی به گوش تان هم نخورده باشد.

البته به برندهای تولید کننده لپ تاپ میبایست یک برند کاملا متفاوت با بقیه چه از لحاظ سخت افزاری و چه از لحاظ نرم افزاری و چه از لحاظ قیمتی اضافه کرد و آن چیزی نیست مگر لپ تاپ های بسیار زیبای iMac از کمپانی Apple که دارای سیستم عامل Mac OSx میباشند که از زمین تا آسمان با ویندوز تفاوت دارد و اگر به سرتان زد از این مدل ها خرید کنید حتما یک بار این سیستم عامل را امتحان کنید(البته جدیدا قرار است امکان نصب ویندوز بر روی Mac هم فراهم شود) از لحاظ قیمتی نیز این لپ تاپ ها با سایرین تفاوت عمده دارند جائیکه قیمت آنها از دو میلیون تومان شروع می شود.

خب حالا قصد داریم این برندهای ذکر شده را به ترتیب در دسته بندی اولیه مان قرار  دهیم:
۱- لپ تاپ برای افراد عادی :
پیشنهادات: مطمئنا در اینجا بهترین گزینه لپ تاپ مشهور و پر فروش شرکت دل با نام Dell inspiron 6400 قرار دارد(که در مدل پایه در حدود 840 هزار تومان و در بهترین مدل یک میلیون و دویست هرار تومان قیمت دارد) یک پله بالاتر از لحاظ قیمتی مطمئنا وایوهای سونی سری  N میباشد که پایه قیمتی معادل یک میلیون و صد هزار تومان دارند.

۲- لپ تاپ برای طراحان و گیم باز ها:
در این دسته به کارت گرافیک حداقل 256 احتیاج داریم. مدلی که در این رده یک سر و گردن از همه بالاتر است Dell Latitude D820 میباشد که کارت 512 مگابایتی دارد (و قیمتی در حدود یک میلیون و ششصد هزار تومان) انتخاب دیگر در این رده لپ تاپ زیبای Vaio VGN-BX660P43 میباشد که باقیمتی نزدیک به یک میلیون و ششصد هزار تومان به فروش میرسد.

۳- لپ تاپ برای مدیران مایه دار! :
بدون شک Dell XPS M2010 با وزنی معادل هشت کیلو و نیم! و مشخصاتی که کمتر کامپیوتر دسک تاپی به آن میرسد و قیمتی که بسیار بسیار گران است (آنقدر گران که من هم نمی دانم چقدر است!)

۴- لپ تاپ کار راه بنداز کوچولو :
در اینجا بر عکس بقیه قسمت ها آنچنان تنوعی نداریم و آنچه که من از بازار میدانم این مدل محدود به دو مدل وایوی سونی و یک مدل Asus میشود که سونی ها عبارتند از Vaio VGN- UX17  و UX19 که از لحاظ ظاهری تفاوت چندانی با هم نمی کنند و قیمت آتها هم از یک میلیون و ششصد هزار تومان شرو ع می شود و مدل ASUS هم R2H نام دارد که خود Asus به آن لقب
( UMPC = Ultra Mobile PC) داده است و برخلاف UX17 سونی که صفحه کلید کامل دارد ،این مدل کاملا متکی به قلم نوری می باشد. البته قیمت این یکی را ندارم ولی با توجه به سابقه بالا بودن قیمت لپ تاپ های Asus  فکر نمیکنم پائین باشد(ندید بالای یک و نیم میلیون !)

نكاتی كه قبل از خرید لپ تاپ باید بدانید
1- قابلیت حمل و نقل (portability)
امروزه لپ تاپ ها تركیبی از كامپیوتر و امكانات شبكه بی سیم به صورت یك بسته قابل حمل هستند. وزن بسیاری از لپ تاپ ها زیر 2.8 كیلوگرم هستند و لپ تاپ های فوق سبك وزنی در حدود 1.5 كیلوگرم دارند. این مدل هایی كه به صورت سبك وزن طراحی شده اند مناسب سفر و جابجایی آسان در محل كار و منزل می باشد. 
 
2- اندازه صفحه نمایش (Display Size)
اندازه صفحه نمایش در لپ تاپ ها معمولاً از 11.6" در مدل های فوق سبك شروع شده و تا 18" در بعضی لپ تاپ های مخصوص سرگرمی ادامه پیدا می كند. برای مشاهده آسان، خیلی ها یك لپ تاپ 14.1" را ترجیح می دهند. اما توجه داشته باشید كه اندازه صفحه نمایش یك فاكتور اساسی در وزن لپ تاپ ها به شمار می رود.

3- پردازنده (cpu)
پردازنده مغز كامپیوتر است. تاثیر موثری در سرعت و كارایی دستگاه شما و همچنین قیمت دستگاه شما خواهد داشت. قدرت پردازنده برای كسانی كه از لپ تاپ خود به عنوان كامپیوتر شخصی(pc) اصلی و آن هایی كه برای كارهای چندرسانه ای(multimedia) و بازی استفاده می كنند حیاتی است.

4- حافظه (RAM)
یك حافظه فیزیكی كه كامپیوتر برای اجرای برنامه ها و سیستم عامل از آن استفاده می كند. بنابراین مستقیماً روی سرعت و كارایی دستگاه شما اثر می گذارد.5- هارد (Hard)
گنجایش یك هارد دیسك درایو نمایانگر این است كه چند گیگابایت(GB) اطلاعات اكترونیكی (مثل فایل ، برنامه ، عكس، آهنگ، و فیلم) می تواند روی هارد ذخیره شود. مقدار هاردی كه شما نیاز دارید بسته به اینكه از لپ تاپ خود چه استفاده ای خواهید كرد بستگی دارد. مصارف معمول نیاز به فضای نگهداری زیادی ندارد ولی در صورتی كه می خواهید لپ تاپ خود را پر از عكس، آهنگ،‌ فیلم و بازی كنید نیاز به فضای زیادی خواهید داشت.

6- كارت گرافیك (Grapgic Card)
اگر شما از علاقمندان به بازی های روز و محبوب می باشید یا از كاربران حرفه ای نرم افزارهای گرافیك 3 بعدی می باشید، دنبال لپ تاپی بگردید كه دارای كارت گرافیكی اختصاصی باشد كه كارایی بهتری از كارت های onboard دارند. توجه داشته باشید كه رم بالای كارت گرافیك فقط در بازی های سه بعدی كه دارای بافت های پیچیده می باشند در رزولوشن های بالا كاربرد دارد.

بعد از خرید لپ تاپ
اگر روی لپ تاپ شما سیستم عامل ارژینال نصب شده حتماً اولین كار تهیه ریكاوری از ویندوزتان باشد. قبل از اتصال به اینترنت یا اتصال Flash Memory مطمئن شوید كه لپ تاپ شما حداقل بوسیله آنتی ویروس(antivirus) و نرم افزار ضد جاسوسی (antispyware) محافظت می شود. حتی بهتر است كه از بسته های جامع امنیتی استفاده نمایید. بعضی از لپ تاپ ها به طور پیش فرض دارای آنتی ویروس از پیش نصب شده می باشند، هر چند كه معمولاً این نسخه آزمایشی است و پس از 1 تا 2 ماه، دیگر كار نمی كند.

نظرات() 
buy cialis germany
پانزدهم آذر 97 23:57

Nicely put, With thanks!
how much does a cialis cost click now cialis from canada we like it cialis soft gel cialis kamagra levitra cialis 5 mg buy cialis for sale in europa cialis pills boards we like it cialis soft gel cialis soft tabs for sale cialis vs viagra
buy cialis online us pharmacy
پانزدهم آذر 97 04:28

Seriously lots of great info.
cialis rezeptfrei achat cialis en itali generico cialis mexico sublingual cialis online order a sample of cialis cilas purchasing cialis on the internet click now cialis from canada cialis tadalafil cialis billig
buy cialis with no prescription
چهاردهم آذر 97 10:50

Nicely put, Thank you.
cialis 20 mg effectiveness no prescription cialis cheap precios cialis peru tesco price cialis cialis lowest price purchase once a day cialis cialis manufacturer coupon buying cialis overnight cialis 5 mg funziona cialis kaufen bankberweisung
Buy generic cialis
سیزدهم آذر 97 23:24

Truly plenty of wonderful data!
we recommend cialis info cialis therapie free generic cialis cost of cialis cvs try it no rx cialis cialis generico milano online prescriptions cialis cialis professional from usa cialis great britain how much does a cialis cost
buy cialis online cheap
سیزدهم آذر 97 12:26

This is nicely expressed. .
side effects for cialis cialis australia org cialis sicuro in linea cialis 5 mg funziona cialis 30 day sample click here cialis daily uk acheter cialis meilleur pri cialis 30 day trial coupon cialis arginine interactio cialis pills boards
Online cialis
سیزدهم آذر 97 00:54

Appreciate it, Ample posts.

opinioni cialis generico cialis tadalafil online prezzo cialis a buon mercato cialis tablets australia buy cialis enter site natural cialis cialis therapie cialis generico en mexico cialis for sale in europa i recommend cialis generico
Buy cialis
دوازدهم آذر 97 11:53

Terrific content, With thanks!
only best offers cialis use click now buy cialis brand tadalafil cialis canadian drugs callus we recommend cialis info the best choice cialis woman recommended site cialis kanada cialis for sale south africa cialis patentablauf in deutschland
buy cialis pills
دوازدهم آذر 97 00:32

Nicely put. Kudos!
enter site 20 mg cialis cost generic cialis 20mg tablets generic cialis tadalafil where cheapest cialis generic cialis levitra cialis kaufen cialis 5 mg schweiz cialis canada canada discount drugs cialis cialis therapie
buy tadalafil no prescription
یازدهم آذر 97 11:21

Thank you, Fantastic stuff!
prezzo cialis a buon mercato il cialis quanto costa click now buy cialis brand the best choice cialis woman buying brand cialis online enter site natural cialis cialis for bph cialis per paypa cialis 5 mg effetti collateral legalidad de comprar cialis
Cialis prices
یازدهم آذر 97 00:29

You said it well!
cialis pills boards generic for cialis opinioni cialis generico prix cialis once a da cialis online deutschland cialis dosage amounts cialis authentique suisse rezeptfrei cialis apotheke cialis patentablauf in deutschland safe site to buy cialis online
buy cialis no rx
دهم آذر 97 11:15

Many thanks. Very good stuff.
recommended site cialis kanada cialis generico lilly prezzo cialis a buon mercato cialis venta a domicilio viagra cialis levitra acheter cialis kamagra cialis 5 mg schweiz click here to buy cialis cuanto cuesta cialis yaho precios de cialis generico
Buy cialis
نهم آذر 97 23:59

You actually suggested this wonderfully.
no prescription cialis cheap cialis 100mg suppliers cialis 5 mg scheda tecnica buy cialis online cialis online deutschland cialis generico in farmacia wow cialis tadalafil 100mg safe dosage for cialis prezzo cialis a buon mercato cialis venta a domicilio
Buy generic cialis
نهم آذر 97 12:24

Nicely put. Thanks!
comprar cialis 10 espa241a prezzo cialis a buon mercato prezzo di cialis in bulgaria how to buy cialis online usa cialis per paypa try it no rx cialis cialis 5 mg funziona buy brand cialis cheap click here to buy cialis cialis lilly tadalafi
buy tadalafil pills
نهم آذر 97 00:54

Kudos. I enjoy it!
venta de cialis canada cialis lowest price cialis coupon cialis official site cialis online napol estudios de cialis genricos cialis online nederland walgreens price for cialis cialis for sale in europa buy cialis online cheapest
buy cialis online
هشتم آذر 97 13:32

Thank you, Plenty of content.

click now buy cialis brand cialis patentablauf in deutschland only now cialis for sale in us canadian cialis generic cialis at walmart price cialis best cialis et insomni american pharmacy cialis cialis kaufen cialis side effects
Cialis canada
هشتم آذر 97 01:11

Amazing plenty of good data.
how to buy cialis online usa link for you cialis price cialis generique 5 mg cialis cuantos mg hay cialis et insomni cialis tablets for sale cialis herbs buy cialis online cheapest buy cialis online nz cialis professional yohimbe
buy cialis uk
هفتم آذر 97 12:48

You have made your stand quite effectively.!
prix cialis once a da cialis sale online cialis 20 mg effectiveness only best offers 100mg cialis click here take cialis side effects of cialis rezeptfrei cialis apotheke how to purchase cialis on line cialis generico milano cialis professional yohimbe
buy cialis online no prescription
هفتم آذر 97 00:47

You have made your position extremely nicely!.
calis deutschland cialis online buying brand cialis online cialis without a doctor's prescription cialis 10 doctissimo cialis in sconto cialis free trial cialis manufacturer coupon warnings for cialis cialis prezzo in linea basso
levitra 20 mg bayer prezzo
نوزدهم مهر 97 01:48

Really quite a lot of beneficial data.
levitra 10 mg kopen buy levitra generic levitra prices levitra 10 mg prezzo levitra 20mg buy levitra online buy levitra buy levitra generic generic levitra levitra online
Cialis canada
دهم مهر 97 01:36

Cheers! A good amount of posts!

order a sample of cialis legalidad de comprar cialis cialis venta a domicilio cialis with 2 days delivery cialis 30 day sample generic cialis acheter cialis kamagra generic cialis at walmart overnight cialis tadalafil cialis canadian drugs
http://buycialisonla.com/
هفتم مهر 97 20:04

You made your point!
cialis dosage only best offers cialis use estudios de cialis genricos brand cialis generic wow cialis tadalafil 100mg wow cialis tadalafil 100mg cialis official site compare prices cialis uk order a sample of cialis cilas
drugstore online shopping
سی و یکم شهریور 97 14:50

Truly all kinds of amazing material.
canadian online pharmacies reviews canada medication pharmacy canadian online pharmacies legal canadian medications pharmacy canadian pharmacies shipping to usa canada online pharmacy canadian medications, liraglutide canadian pharmacy no prescription online pharmacies tech school drugstore online shopping
cialisvbuy.com
بیست و هشتم شهریور 97 16:47

Whoa many of awesome data.
cialis canada tadalafil cialis prices in england cialis online deutschland cialis soft tabs for sale we like it cialis soft gel cialis rezeptfrei sterreich acheter cialis kamagra weblink price cialis generic for cialis
Saudia
پانزدهم شهریور 97 17:11
Inspiring գuest there. Whаt occurrred аfter? Good luck!
viagraessale.com
پانزدهم شهریور 97 01:21

Thank you. Plenty of tips!

cialis 5 mg effetti collateral enter site natural cialis how to purchase cialis on line if a woman takes a mans cialis cialis arginine interactio generic for cialis cialis 30 day sample click now buy cialis brand cialis 10 doctissimo we like it cialis price
Buy viagra
سیزدهم شهریور 97 02:41

Incredible tons of very good facts.
buy viagra online now generic pharmacy online where can i buy viagra uk buy viagra low cost buy canada viagra viagra buy no prescription canadian pharmacy buy generic viagra online usa where to buy generic viagra online cheapest viagra with prescription
Cialis canada
دوازدهم شهریور 97 19:11

Kudos. Numerous tips!

if a woman takes a mans cialis cialis 5mg prix cialis et insomni tadalafilo cialis 10 doctissimo prescription doctor cialis ou trouver cialis sur le net wow cialis tadalafil 100mg cialis efficacit order cialis from india
cialisky.com
دوازدهم شهریور 97 00:38

Cheers, A lot of info.

cialis online nederland cialis herbs purchase once a day cialis buy original cialis cialis patentablauf in deutschland cialis generisches kanada cialis for bph cialis 5mg prix tadalafil generic buy cheap cialis in uk
cialisbuys.com
یازدهم شهریور 97 11:50

You actually expressed this wonderfully!
cialis from canada cialis tadalafil online dosagem ideal cialis fast cialis online cialis dosage cialis generico online buy generic cialis generico cialis mexico order a sample of cialis generic cialis tadalafil
buy cheap viagra uk
بیست و سوم مرداد 97 02:44

Really plenty of superb data!
purchase viagra uk how to buy viagra online uk is it legal to buy viagra online buy viagra generic buy genuine viagra how can i get viagra uk viagra no rx find viagra online buy viagra forum where to buy cheap viagra
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :