تبلیغات
مهندسی برق - فیبر نوری

مهندسی برق

دنیای مهندسی برق

بیستم شهریور 89

فیبر نوری

نویسنده: روزبه   طبقه بندی: برق قدرت،، الکترونیک،، مقالات،، 

وقتی پیامی مانند دیتا، تصویر، صدا و یا فیلم قرار است انتقال داده شود نیاز به محیط انتقالی مثل فضای آزاد که ارتباط «وایرلس»بی‌سیم را شامل می‌شود، خط دوسیمه تلفنی، کابل کواکسیال و یا فیبرنوری است. در حقیقت می‌توان گفت از نظر ساختاری فیبر نوری یک موج‌ بر استوانه‌ای از جنس شیشه یا پلاستیک است که از دو ناحیه مغزی و غلات یا هسته و پوسته با ضریب شکست متفاوت و دولایه پوششی اولیه و ثانویه پلاستیکی تشکیل شده است.


ادامه مطلب را بخوانید

فیبرنوری از امواج نور برای انتقال داده‌ها از طریق تارهای شیشه یا پلاستیک بهره می‌گیرد. هرچند استفاده از هسته پلاستیکی هزینه ساخت را پایین می‌آورد، اما کیفیت شیشه را ندارد و بیشتر برای حمل داده‌ها در فواصل کوتاه به کار می‌رود. مغز و غلاف یا هسته و پوسته با هم یک رابط بازتابنده را تشکیل می‌دهند. قطر هسته و پوسته حدود 125 میکرون است (هر میکرون معادل یک میلیونیوم متر است) چند لایه محافظ در یک پوشش حول پوسته قرار می‌گیرد و یک پوشش محافظ پلاستیکی سخت لایه بیرونی را تشکیل می‌دهد این لایه کل کابل را در خود نگه می‌دارد که می‌تواند شامل صدها فیبرنوری مختلف باشد. هر کابل نوری شامل دو رشته کابل مجزا یکی برای ارسال و دیگری دریافت دیتا در نظر گرفته می‌شود با گسترش فناوری‌های اطلاعات و ارسال پهنای باند بیشتر اطلاعات، ما احتیاج به محیط‌های انتقال هدایت شده‌ای داریم که بتواند پهنای باند بیشتری را هدایت کند. پهنای باند بیشتر به معنای ارسال اطلاعات بیشتر یا سرعت بالاتر اطلاعات است. در حقیقت می‌توان گفت ظرفیت و سرعت دو دلیل اصلی استفاده از شبکه فیبرنوری است. امروزه یک کابل مسی انتقال داده را تنها با سرعت یک گیگابایت در ثانیه ممکن می‌کند در حالی که یک فیبرنوری به ضخامت تار مو امکان انتقال‌های چندگانه را به طور همزمان با سرعتی حتی بیشتر از 10 گیگابایت در ثانیه به ما می‌دهد که این سرعت روز به روز افزایش می‌

یابد. از آنجایی که در فیبرنوری ما از امواج نوری یا لیزری استفاده می‌کنیم که دارای فرکانس بسیار بالاتری از ماکروویو است بنابراین می‌توان پهنای باند بیشتری را ارسال کرد. در مخابرات هرچه فرکانس امواجی که می‌خواهیم اطلاعات را روی آن ارسال کنیم بیشتر باشد پهنای باند بیشتری را می‌توانیم انتقال دهیم.

استفاده از فیبرنوری چه مزایایی دارد؟ آیا با انتقال امواج از طریق ماهواره قابل مقایسه است؟

اولین مزیتی که فیبرنوری دارد این است که از تمام محیط‌های انتقالی که وجود دارد چه وایرلس و سیمی، و چه هدایت شده و غیرهدایت شده پهنای باند بیشتری به ما می‌دهد یعنی در حقیقت می‌تواند اطلاعات بیشتری ارسال کند. ارتباطات ماهواره‌ای تنها فناوری است که می‌تواند با فیبرنوری در زمینه انتقال داده‌ها رقابت کند. ولی چون فرکانس لیزری که استفاده می‌شود از فرکانسی که در امواج ماهواره‌ای استفاده می‌شود بیشتر است بنابراین داده‌های بیشتری از طریق فیبرنوری انتقال داده می‌شود.استفاده از فیبرنوری یک روش نسبتا ایمن برای انتقال داده است زیرا برعکس کابل‌های مسی که دیتا را به صورت سیگنال‌های الکترونیکی حمل می‌کنند فیبرنوری در مقابل سرقت اطلاعات آسیب‌پذیر نیست. یعنی کابل فیبرنوری را نمی‌توان قطع کرده و اطلاعات را به سرقت برد.

مسئله دیگر ارزان قیمت بودن آن است به ویژه در مقایسه با ارتباطات از طریق ماهواره. یکی دیگر از مزایای فیبرنوری در مقایسه با کابل‌های سیمی و کواکسیان سبک بودن و راحتی تعبیه آن بین دو نقطه است. نکته بعدی این است که سیستم‌های کابلی در طول انتقال نیاز به تکرارکننده یا ریپیتر زیادتری برای تقویت امواج دارند درحالی که برای یک سیستم کابل نوری به علت افت بسیار کمی که دارد تعداد تکرارکننده کمتری استفاده می‌شود باید گفت هرچه فیبر خالص‌تر و دارای طول موج بیشتری باشد پورت‌های نور کمتری جذب و تضعیف سیگنال کمتر می‌شود و در نتیجه نیاز به تکرارکننده که یک سیگنال را دریافت کرده و قبل از ارسال به قطعه بعدی فیبر، آن را تقویت می‌کند کاهش می‌یابد و همین باعث می‌شود قیمت تمام شده سیستم پایین بیاید.

از طرف دیگر فیبرهای نوری از عوامل طبیعی کمتر تاثیر می‌پذیرند. بدین صورت که میدان‌های مغناطیسی و یا الکتریکی شدید بر آن هیچ تاثیری نمی‌گذارد و خطر تداخل امواج پیش نمی‌آید به همین دلیل می‌توان آنها را برخلاف کابل مسی از کنار کابل‌های فشار قوی یا ژنراتورهای برق عبور داد. همچنین خواصی همچون ضد آب بودن آن باعث شده تا از آن، روز به روز به طور گسترده‌تری استفاده شود.

آیا استفاده از فیبرنوری معایبی هم دارد؟

 برای این که دیگر در فیبرنوری با سیگنال الکتریکی سروکار نداریم باید از ادواتی مثل تقویت‌کننده‌ها و آشکارسازهای نوری استفاده کنیم که تا حدودی گران است. از سوی دیگر از فیبرنوری فقط می‌توان برای انتقال اطلاعات آن هم به صورت شعاع‌های نوری استفاده کرد و نمی‌توان برای انتقال الکتریسیته استفاده کرد.

اتصال فیبرنوری به یکدیگر بسیار مشکل و وقت‌گیر و نیاز به یک کادر فنی سطح بالا دارد یکی از ایرادهای مهمی که به فیبرنوری وارد می‌شود این است که به راحتی کابل‌ها را

نمی‌توان پیچ و خم داد زیرا زاویه تابش نور در داخل آن تغییر کرده و باعث می‌شود نور از سطح آن خارج شود و از طرف دیگر آنها را نمی‌توان به راحتی قطع کرد و برای قطع آنها نیاز به تخصص ویژه‌ای است چون در غیر این صورت زاویه شکست عوض می‌شود.

 
استفاده از فیبرنوری چه تاثیری در گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات دارد؟


امروزه با توجه به سرعت تولید علم و دانش نیاز به افزایش سرعت تبادل آنها بیشتر شده است. دنیا به سمتی می‌رود که از ابزاری استفاده کند که با ارائه پهنای باند بیشتر همزمان تعداد بیشتری به راحتی و با سرعت زیاد اطلاعات را در اختیار داشته باشند یا همزمان بتوانند به راحتی با موبایل یا تلفن صحبت کنند و به اینترنت وصل شوند و فیبرنوری یکی از فناوری‌هایی است که می‌تواند این امکان را فراهم کند.

بکارگیری فیبرنوری برای انتقال اطلاعات از سال 1966 شکل گرفت ولی تا سال 1976 عملا در انتقال داده قابل استفاده نبود ولی اکنون شرکت‌های تلویزیون کابلی و شرکت‌های چند ملیتی جهت انتقال داده‌ها و اطلاعات مالی در سراسر جهان و... از فیبرنوری استفاده می‌کنند. اکنون در ایران با توجه به زیاد شدن کاربران اینترنت، استفاده کنندگان از تلفن ثابت و موبایل و مهم‌تر از همه به خاطر این که ایران در مسیر شاهراه اطلاعات بین اروپا و چین قراردارد ضرورت استفاده از شبکه فیبرنوری حس شده و بهره‌برداری از آن اجرایی می‌شود. البته باید توجه داشت استفاده از فیبرنوری به موازات استفاده از بقیه سیستم‌های انتقال اطلاعات صورت می‌گیرد.

  فیبرنوری چه کاربردهای دیگری دارد؟

 
استفاده از حسگرهای فیبرنوری برای اندازه‌گیری کمیت‌های فیزیکی مانند جریان الکتریکی، میدان مغناطیسی، فشار، حرارت و جابجایی آلودگی آب‌های دریا، سطح مایعات، تشعشعات پرتوهای گاما و ایکس بهره گرفته می‌شود. یکی دیگر از کاربردها فیبرنوری در صنایع دفاعی و نظامی است که از آن جمله می‌توان به برقراری ارتباط و کنترل با آنتن رادار، کنترل و هدایت موشک‌ها و ارتباط زیردریایی‌ها اشاره کرد. فیبرنوری در پزشکی نیز کاربردهای فراوانی دارد از جمله در دزیمتری غدد سرطانی، شناسایی نارسایی‌های داخلی بدن، جراحی لیزری، استفاده در دندانپزشکی و اندازه‌گیری خون و مایعات بدن.

ظرفیت و سرعت زیاد و ایمنی اطلاعات از دلایل اصلی استفاده از شبکه فیبرنوری است

فیبرنوری در اندازه‌گیری کمیت‌های فیزیکی، صنایع دفاعی و نظامی و پزشکی به کار گرفته می‌شود

شبکه ملی فیبر نوری

با افتتاح شبکه ملی فیبر نوری کشور به طول 57 هزار کیلومتر، همه شهرها و مراکز استان‌ها و نقاط مرزی کشور از شبکه زیرساختی لازم با کیفیت بالا برخوردار می‌شوند. این شبکه قرار است به شبکه فیبر نوری کشورهای همسایه نیز متصل شود.

 
 مزایای فیبرنوری در مقایسه با كابل مسی:

فیبرنوری سبك تر و ارزانتر از كابل مسی است و حجم كمتری را اشغال می كند. ظرفیت انتقال فیبرنوری چندین هزار برابر كابل مسی است، بطوریكه در كشور ژاپن، یك تار فیبرنوری نه هزار و 500 ارتباط و درایران می تواند حدود چهار هزار ارتباط تلفنی را برقرار كند.

 

فیبرنوری فاقد اثرات نویز محیطی است و طول عمرش هم بیشتر است، همچنین در انتقال اطلاعات تلفات كمتری دارد.

  در مخابرات: برای انتقال پیام های مخابراتی با سرعت و ظرفیت بالا در ارتباط بین مراكز تلفن شهری و انتقال اطلاعات شبكه رایانه ای و همچنین برای برقرای ارتباط تلویزیونی به صورت CABLE-TV
 
-   در پزشكی: برای اندوسكوپی و جراحی لیزری

 -   درصنعت: برای انتقال نور لیزر به منظور برش دقیق فلزات، شبكه بندی رایانه های صنعتی

 -   در احساسگرها ( SENSORS ) به منظور اندازه گیری فشار جریان برق، حرارت، پلاریزاسیون، شتاب و چرخش

 -    در امور نظامی برای هدایت موشكهای محل یاب و ...

نظرات() 
bästa resmålet i sydostasien 2015
یکم اسفند 96 00:23
I am not sure where you are getting your information, but good topic.
I needs too spend some time learning much more or understtanding more.

Thanks for wonderful informtion I was looking for this info for my mission.
www.alheelam.com
شانزدهم بهمن 96 23:46
What's up, all is going fine here and ofcourse every one is
sharing information, that's actually good, keep up writing.
ssd hosting with litespeed
شانزدهم بهمن 96 18:06
Everything is very open with a precise explanation of the issues.
It was truly informative. Your site is very useful.
Thanks for sharing!
libro liderazgo con proposito de rick warrenpdf
دوازدهم بهمن 96 16:04
https://curlededea1980.files.wordpress.com/2018/01/manual-derecho-constitucional-miguel-agudo-zamora.pdf https://progewexun.files.wordpress.com/2018/01/homework-help-websites.pdf https://wahalrepic.files.wordpress.com/2018/01/lucky-instrumental-jason-mraz-free-violin-sheet-music.pdf https://nighcatami1984.files.wordpress.com/2018/01/logitech-headset-drivers-for-ubuntu.pdf https://minbirdtighmi1971.files.wordpress.com/2018/01/how-to-fix-dns-server-problem.pdf https://esrotidis1979.files.wordpress.com/2018/01/just-world-hypothesis.pdf https://antibihe1981.files.wordpress.com/2018/01/driver-iriver-ifp-700.pdf https://rejenehas1984.files.wordpress.com/2018/01/how-to-get-free-map-update-for-garmin-nuvi-255w.pdf https://mueskimenen1971.files.wordpress.com/2018/01/live-wallpapers-for-android-gingerbread.pdf http://ulramiva.over-blog.com/2018/01/12awesomebenefitsofapplecidervinegar.html https://progewexun.files.wordpress.com/2018/01/how-to-set-music-as-my-ringtone-on-iphone-5.pdf https://minbirdtighmi1971.files.wordpress.com/2018/01/ignou-bed-assignment-2015-2nd-year-solved.pdf https://wahalrepic.files.wordpress.com/2018/01/kaspersky-2011-crack-exe.pdf
http://www.fatbelly.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=presdenmasubp.files.wordpress.com%2F2018%2F01%2Fmathematica-52-crack.pdf http://members.iif.hu/vitez/php3prob/index.php3?a%5B%5D=%3Ca%20href%3Dhttps%3A%2F%2Fratohufi.files.wordpress.com%2F2018%2F01%2Fhewlett-packard-vista-s-for-printers.pdf%3Einstruction%20manual%20hp%20deskjet%206940%3C%2Fa%3E http://www.chinatileforum.com/space-uid-9464.html
low stomach acid test apple cider vinegar
بیست و دوم دی 96 08:26
https://liphattotakacent.files.wordpress.com/2018/01/motorcycle-gas-tank-rust-apple-cider-vinegar.pdf https://sneakorimlecsaci.files.wordpress.com/2018/01/mosaic-plantar-warts-apple-cider-vinegar.pdf https://liphattotakacent.files.wordpress.com/2018/01/molluscum-contagiosum-genital-apple-cider-vinegar.pdf https://utferdaequesingbrook.files.wordpress.com/2018/01/myths-about-apple-cider-vinegar.pdf https://neusesguigadbote.files.wordpress.com/2018/01/megan-fox-drinks-apple-cider-vinegar.pdf https://liphattotakacent.files.wordpress.com/2018/01/mothers-apple-cider-vinegar-kidney.pdf
http://clan-gamers.de/index.php?mod=users&action=view&id=77107 http://www.sexydesktops.com/profile/clintrotz65 http://alclevimso.mihanblog.com/post/145
low stomach acid test apple cider vinegar
بیست و دوم دی 96 08:26
https://liphattotakacent.files.wordpress.com/2018/01/motorcycle-gas-tank-rust-apple-cider-vinegar.pdf https://sneakorimlecsaci.files.wordpress.com/2018/01/mosaic-plantar-warts-apple-cider-vinegar.pdf https://liphattotakacent.files.wordpress.com/2018/01/molluscum-contagiosum-genital-apple-cider-vinegar.pdf https://utferdaequesingbrook.files.wordpress.com/2018/01/myths-about-apple-cider-vinegar.pdf https://neusesguigadbote.files.wordpress.com/2018/01/megan-fox-drinks-apple-cider-vinegar.pdf https://liphattotakacent.files.wordpress.com/2018/01/mothers-apple-cider-vinegar-kidney.pdf
http://clan-gamers.de/index.php?mod=users&action=view&id=77107 http://www.sexydesktops.com/profile/clintrotz65 http://alclevimso.mihanblog.com/post/145
natural apple cider vinegar detox
بیست و یکم دی 96 10:16
https://utferdaequesingbrook.files.wordpress.com/2018/01/mixing-apple-cider-vinegar-in-shampoo.pdf https://imritesubsberka.files.wordpress.com/2018/01/mother-earth-organic-apple-cider-vinegar-costco.pdf https://liphattotakacent.files.wordpress.com/2018/01/mixing-apple-cider-vinegar-and-coconut-oil-rash.pdf https://liphattotakacent.files.wordpress.com/2018/01/milk-and-apple-cider-vinegar-mask.pdf https://neusesguigadbote.files.wordpress.com/2018/01/low-carb-diet-apple-cider-vinegar.pdf https://liphattotakacent.files.wordpress.com/2018/01/mixing-henna-with-apple-cider-vinegar.pdf https://utferdaequesingbrook.files.wordpress.com/2018/01/my-life-apple-cider-vinegar.pdf
http://blasch-architekten.de/pressetext.php?a%5B%5D=%3Ca%20href%3Dhttp%3A%2F%2Fcycmetuaradicib.webs.com%2Fraw-vinegar-and-honey.pdf%3Ehow%20to%20use%20apple%20cider%20vinegar%20to%20clean%20your%20hair%3C%2Fa%3E http://rajatoelettatura.it/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=4150 http://melgar.com.co/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=73908
best apple cider vinegar for bloating
بیستم دی 96 09:54
http://omvanoralorwi.webs.com/microwave-paleo-apple-cider-vinegar-english-muffin.pdf http://abditersistfecall.webs.com/garcinia-cambogia-and-apple-cider-vinegar-hnatural-news.pdf http://sesvilolutorfta.webs.com/things-to-eat-with-apple-cider-vinegar.pdf http://sesvilolutorfta.webs.com/apple-cider-vinegar-drink-vs-pills.pdf http://outounanlbumsanmo.webs.com/benefits-braggs-apple-cider-vinegar-weight-loss.pdf http://omvanoralorwi.webs.com/remove-moles-warts-and-skin-tags-with-apple-cider-vinegar.pdf http://leucritaneawelat.webs.com/apple-cider-vinegar-for-smells.pdf http://cycmetuaradicib.webs.com/apple-cider-vinegar-douche-recipe-for-bv.pdf
http://blasch-architekten.de/pressetext.php?a%5B%5D=%3Ca%20href%3Dhttp%3A%2F%2Fdiworddersgimatposounis.wikidot.com%2Flocal--files%2Fstart%2Fputting-apple-cider-vinegar-on-face-for-acne.pdf%3Eapple%20cider%20vinegar%20and%20dawn%20for%20cleaning%20soap%20scum%3C%2Fa%3E http://renshooyenga.nl/test/phpinfo.php/trackback/rk?a%5B%5D=%3Ca%20href%3Dhttp%3A%2F%2Fleftfunsahacohandsibgui.wikidot.com%2Flocal--files%2Fstart%2Fapple-cider-vinegar-first-thing-in-the-morning.pdf%3Edoes%20apple%20cider%20vinegar%20clean%20system%3C%2Fa%3E http://www.dungdong.com/home.php?mod=space&uid=1398931&do=profile
where to buy braggs apple cider vinegar
نوزدهم دی 96 17:37
http://tissoaconcodaphesuali.wikidot.com/local--files/start/difference-between-braggs-and-whitehouse-apple-cider-vinegar.pdf http://soonthsenganestcurdmacaso.wikidot.com/local--files/start/apple-cider-vinegar-and-honey-skin-care.pdf http://tisarareanistaraself.wikidot.com/local--files/start/white-wine-orapplecider-vinegar-forfurniture-polish.pdf http://webscrurivroswaldbrumalin.wikidot.com/local--files/start/apple-cider-vinegar-detox-and-acne.pdf http://gwidgewhigicheepocname.wikidot.com/local--files/start/malic-acid-vs-apple-cider-vinegar.pdf http://tisarareanistaraself.wikidot.com/local--files/start/apple-cider-vinegar-barretts-esophagus.pdf http://rihancaicendibancmige.wikidot.com/local--files/start/how-to-make-cottage-cheese-with-apple-cider-vinegar.pdf http://debucomtiosachhurdberhae.wikidot.com/local--files/start/country-farms-apple-cider-vinegar-reviews.pdf http://limanabslarlinglogwagol.wikidot.com/local--files/start/how-to-kill-a-wart-with-apple-cider-vinegar.pdf http://olumosamcerfeucestexp.wikidot.com/local--files/start/benefits-of-applying-apple-cider-vinegar-on-face.pdf http://unantorseviborpantters.wikidot.com/local--files/start/live-clean-apple-cider-vinegar-clarifying-shampoo.pdf
http://pagebin.com/0GXxfUQ9 http://www.dewilgenplas.nl/can-apple-cider-vinegar-help-acne-scars/ http://joerg-fauser.de/mw2/index.php?title=Apple_Cider_Vinegar_Dog_Sebhorea
benefits of apple cider vinegar and honey on face
هجدهم دی 96 13:58
http://proucencosubterschis.over-blog.com/2018/01/does-apple-cider-vinegar-turn-alkaline-in-the-body.html http://extradcircholina.over-blog.com/2018/01/apple-cider-vinegar-vs-tea-tree-oil-keloid.html http://abefatdrucabual.over-blog.com/2018/01/can-i-take-apple-cider-vinegar-straight.html http://hipbocurmohamkont.over-blog.com/2018/01/baking-soda-apple-cider-vinegar-hair-dreadlocks.html http://hipbocurmohamkont.over-blog.com/2018/01/apple-cider-vinegar-on-foot-fungus.html http://motisadeenalphi.over-blog.com/2018/01/apple-cider-vinegar-in-costco.html http://specergreenneukvevga.over-blog.com/2018/01/can-you-use-apple-cider-vinegar-on-dyed-hair.html http://erraivalearpouhar.over-blog.com/2018/01/flat-warts-on-hand-apple-cider-vinegar.html http://horreicabarnproover.over-blog.com/2018/01/apple-cider-vinegar-honey-and-water-for-weight-loss.html
http://youcansoar.org/fluxbb/profile.php?section=personality&id=36056 https://dzirdiredzidzivo.lv/lv/content/ieva-pasarg%C4%81-b%C4%93rnu-no-traum%C4%81m?page=7519 http://crystalcoastads.com/author/opalfitzsim/
different ways to drink apple cider vinegar for weight loss
هجدهم دی 96 13:54
http://biosotoceswebctour.over-blog.com/2018/01/will-peroxide-and-apple-cider-vinegar.html http://chanrovegarchana.over-blog.com/2018/01/apple-cider-vinegar-and-alpha-x-boost-havard.html http://hipbocurmohamkont.over-blog.com/2018/01/mylifecambogia-apple-cider-vinegar.html http://motisadeenalphi.over-blog.com/2018/01/apple-cider-vinegar-and-complexion.html http://motisadeenalphi.over-blog.com/2018/01/premier-gc-and-apple-cider-vinegar.html http://horreicabarnproover.over-blog.com/2018/01/most-recent-research-study-on-apple-cider-vinegar.html http://proucencosubterschis.over-blog.com/2018/01/american-diabetes-association-and-apple-cider-vinegar.html
http://www.tsfeess.com/foro/profile.php?section=personality&id=1834561 http://cgi.members.interq.or.jp/ox/shogo/g_book/g_book.cgi http://lydian.astro.ulg.ac.be/menu/phpinfo/?a%5B%5D=%3Ca%20href%3Dhttp%3A%2F%2Fchanrovegarchana.over-blog.com%2F2018%2F01%2Fhealth-benefits-of-braggs-apple-cider-vinegar-with-the-mother.html%3Ehot%20water%20with%20apple%20cider%20vinegar%20and%20lemon%20for%20digestion%3C%2Fa%3E
makeupalley apple cider vinegar
هجدهم دی 96 12:50
http://hipbocurmohamkont.over-blog.com/2018/01/how-does-apple-cider-vinegar-balance-ph-body.html http://horreicabarnproover.over-blog.com/2018/01/anal-skin-tag-apple-cider-vinegar.html http://horreicabarnproover.over-blog.com/2018/01/how-to-use-raw-apple-cider-vinegar-to-lose-weight.html http://specergreenneukvevga.over-blog.com/2018/01/sodium-in-apple-cider-vinegar.html http://motisadeenalphi.over-blog.com/2018/01/what-apple-cider-vinegar-to-drink.html http://chanrovegarchana.over-blog.com/2018/01/great-value-apple-cider-vinegar-acne.html
http://www.tavola-tricolori.ch/index.php?option=com_easybook&Itemid=41 http://hameche2.mihanblog.com/post/428 http://swapstyle2.coeus-solutions.de/forum/profile.php?id=1643753
apple cider vinegar pancreatic cancer
هفدهم دی 96 06:07
http://leotaretacounbackcrunor.wikidot.com/local--files/start/plantar-wart-apple-cider-vinegar-pictures.pdf http://dewatitecmivelp.webs.com/red-apple-cider-vinegar-with-honey.pdf http://rigrabotutorloa.webs.com/washing-hair-with-baking-soda-and-apple-cider-vinegar.pdf http://contmanlonalperstedvasskett.wikidot.com/local--files/start/cure-yeast-infection-naturally-with-apple-cider-vinegar.pdf https://intocudislota.files.wordpress.com/2018/01/stockists-of-braggs-apple-cider-vinegar.pdf http://geheatsbobremorrlutesrou.wikidot.com/local--files/start/apple-cider-vinegar-and-genital-herpes.pdf http://squanarutafthernei.webs.com/wilted-lettuce-salad-with-apple-cider-vinegar.pdf https://fithusolenverzplum.files.wordpress.com/2018/01/what-are-the-effects-of-apple-cider-vinegar-pills.pdf http://glabothhyasewithsnist.webs.com/how-much-braggs-apple-cider-vinegar-should-i-take.pdf http://mispagunalicof.webs.com/where-to-buy-braggs-apple-cider-vinegar-uk.pdf http://squanarutafthernei.webs.com/apple-cider-vinegar-and-esophagus-ulcers.pdf http://geheatsbobremorrlutesrou.wikidot.com/local--files/start/apple-cider-vinegar-on-skin-growths.pdf
http://www.calabriamigliore.it/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=4462 http://ca.govpedia.info/index.php?title=Does_Apple_Cider_Vinegar_Dry_Out_Your_Skin http://www.mergimtari.ch/smf21/index.php?topic=350466.0
vinegar and honey diet weight loss
هفدهم دی 96 05:14
http://freemelsucnofenhotakiss.wikidot.com/local--files/start/chemist-warehouse-braggs-apple-cider-vinegar.pdf http://rigrabotutorloa.webs.com/drinking-apple-cider-vinegar-helps-acne.pdf https://kpicsecsolepbocu.files.wordpress.com/2018/01/was-ist-apple-cider-vinegar-in-deutsch.pdf http://fullmakosuchersi.webs.com/apple-cider-vinegar-and-dry-skin.pdf https://masmalikondsormu.files.wordpress.com/2018/01/onion-juice-and-apple-cider-vinegar-for-hair.pdf http://fullmakosuchersi.webs.com/apple-cider-vinegar-distilled-vs-unfiltered.pdf
http://www.funbikers.ch/index.php?option=com_easybook&Itemid=51 https://support.shuuka.com/index.php/1122791-is-bad-apple-cider-vinegar-for-weight-loss http://dg-resources.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=10415
stanford student research apple cider vinegar
هفدهم دی 96 04:11
http://islermaciredan.webs.com/apple-cider-vinegar-and-gallbladder-sludge.pdf http://tasesasecrefogpheper.wikidot.com/local--files/start/apple-cider-vinegar-raw-honey-detox.pdf http://dumbheartcotantighnonfewin.wikidot.com/local--files/start/pill-dosage-for-apple-cider-vinegar-daily.pdf http://worlsynthlabyzatingrore.wikidot.com/local--files/start/apple-cider-vinegar-for-old-acne-scars.pdf http://leibutfietisjectvent.webs.com/rx-select-apple-cider-vinegar-500mg.pdf http://pilippratasrimejise.wikidot.com/local--files/start/how-i-lose-weight-with-apple-cider-vinegar.pdf http://viomyamotersresricht.webs.com/recipe-for-apple-cider-vinegar-dressing.pdf http://rigrabotutorloa.webs.com/apple-cider-vinegar-and-cinnamon-benefits.pdf http://obnibestgiridremb.webs.com/apple-cider-vinegar-weight-loss-recipe.pdf http://sembgonimantuamaquawa.wikidot.com/local--files/start/bragg-apple-cider-vinegar-france.pdf http://reprodeerelincess.webs.com/how-much-apple-cider-vinegar-to-drink-for-water-retention.pdf https://fithusolenverzplum.files.wordpress.com/2018/01/taking-apple-cider-vinegar-daily.pdf http://squanarutafthernei.webs.com/ginger-apple-cider-vinegar-lemon-and-tumeric-and-honey.pdf
http://emotiko.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=420541 http://www.jzzk.net/bbs/home.php?mod=space&uid=1760936&do=profile http://oxautomacao.com.br/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=263298
engineering mathematics 2 ebook free
دهم دی 96 02:32
https://haispecexacanon.files.wordpress.com/2017/12/basic-division-worksheets-printable.pdf https://lastpsilinabnaba.files.wordpress.com/2017/12/dependency-injection-prasanna.pdf https://efbelattiephode.files.wordpress.com/2017/12/china-f1-2015-broadcast.pdf https://raudsecofrganemsa.files.wordpress.com/2017/12/free-alquran-digital-terbaru-untuk-android.pdf https://knudervorubhacoun.files.wordpress.com/2017/12/essay-on-a-picnic-day.pdf https://taltiradecopto.files.wordpress.com/2017/12/canon-pixma-mx715-software.pdf https://lentpisupwhitelri.files.wordpress.com/2017/12/apowersoft-video-editor-1-1-7-crack-cracksnow.pdf https://haispecexacanon.files.wordpress.com/2017/12/business-plan-sample-restaurant-free.pdf https://lastpsilinabnaba.files.wordpress.com/2017/12/32024-hummingbird-way-temecula-casino-finland.pdf
http://digitalexpert.it/info.php?a%5B%5D=%3Ca%20href%3Dhttps%3A%2F%2Fknudervorubhacoun.files.wordpress.com%2F2017%2F12%2Ffree-mod-for-minecraft-17-4.pdf%3Ebest%20backpacker%20job%20sites%20australia%3C%2Fa%3E http://proandpro.it/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1187431 http://sablink.disconnected-by-peer.at/index.php/User:MonikaSani
etains francais xviieme xviiieme siecles
دهم دی 96 01:54
https://stylgebaguquarlett.files.wordpress.com/2017/12/free-nod32-offline-updates.pdf https://speachhiefesboijudback.files.wordpress.com/2017/12/cm-punk-best-in-the-world-dvd-full.pdf https://lastpsilinabnaba.files.wordpress.com/2017/12/essay-on-climate-change-for-upsc.pdf https://raudsecofrganemsa.files.wordpress.com/2017/12/essays-about-yourself-for-high-school.pdf https://stylgebaguquarlett.files.wordpress.com/2017/12/free-sample-business-partnership-contract.pdf
http://www.pigmey_avi.gorodok.net/?a%5B%5D=%3Ca%20href%3Dhttps%3A%2F%2Fhaispecexacanon.files.wordpress.com%2F2017%2F12%2Fanime-winter-sonata-sub-indonesia.pdf%3Eaudio%20editing%20software%20windows%207%3C%2Fa%3E http://critterspot.org/showthread.php?273531-Just-wanted-to-say-Hello&s=2c4e3051b0087faf9f71f2eeea294018 http://clan-gamers.de/index.php?mod=users&action=view&id=56913
free digital painting tutorial pdf
دهم دی 96 00:34
https://ohscinlesutigi.files.wordpress.com/2017/12/empire-total-war-free-demo.pdf https://speachhiefesboijudback.files.wordpress.com/2017/12/crystal-reports-xi-r2-service-packs.pdf https://lentpisupwhitelri.files.wordpress.com/2017/12/free-linkin-park--rolling-in-the-deep-adele-cover--live-mp3.pdf https://efbelattiephode.files.wordpress.com/2017/12/fxcm-micro-station.pdf https://tracsocwatedsandhigh.files.wordpress.com/2017/12/driver-hewlett-monitor-packard-laserjet-1100.pdf https://bennbebuddsahowor.files.wordpress.com/2017/12/descargar-pack-de-temas-para-windows-7-starter-gratis.pdf https://pereboojavewur.files.wordpress.com/2017/12/bob-seger-youtube-live-bullet.pdf https://stylgebaguquarlett.files.wordpress.com/2017/12/bom-bom-bombay-meri-hai-free.pdf
http://www.marconi-instruments.com/m-bifo-discography-9924-1.htm?result=posted http://www.kyodo-west.co.jp/i?a%5B%5D=%3Ca%20href%3Dhttps%3A%2F%2Flastpsilinabnaba.files.wordpress.com%2F2017%2F12%2Fatom-d425-drivers-win-7.pdf%3E2002%20ap%20us%20history%20dbq%20era%20of%20good%20feelings%3C%2Fa%3E http://www.mfrdinfo.com/ems1/index.php?title=Chava_By_Shivaji_Sawant_Marathi_Book
free 7 wonders game for android
دهم دی 96 00:32
https://rijsconbornmevalo.files.wordpress.com/2017/12/driver-sony-vaio-sve141j11w.pdf https://lentpisupwhitelri.files.wordpress.com/2017/12/free-basic-handwriting-worksheets.pdf https://garbconssighgeschcondsap.files.wordpress.com/2017/12/free-wall-calendar-2017.pdf https://rijsconbornmevalo.files.wordpress.com/2017/12/cmedia-cmi9761a-6channel-ac97-codec.pdf https://ovadfaitrattuse.files.wordpress.com/2017/12/alex-black-nick-ross-a-helping-hand-1080x1920.pdf https://knudervorubhacoun.files.wordpress.com/2017/12/free-download-actress-photos-gallery.pdf https://haispecexacanon.files.wordpress.com/2017/12/dissertation-topics-in-education.pdf https://lentpisupwhitelri.files.wordpress.com/2017/12/free-hindi-ringtones-for-android-phones.pdf https://fiftifusejogac.files.wordpress.com/2017/12/atampt-phone-wont-picture-messages.pdf https://lentpisupwhitelri.files.wordpress.com/2017/12/digimon-master-online-hack-2012.pdf
http://fernandomanso.com/component/k2/itemlist/user/59193 http://www.vycvik-retrieveru.eu/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=8990 http://www.radiologiaoncologica.it/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=405854
medicare national coverage determinations ncd manual chapter 1 2206
ششم دی 96 21:38
https://niparabanktwinhyn.files.wordpress.com/2017/12/is-a-holographic-will-legal-in-florida.pdf https://niparabanktwinhyn.files.wordpress.com/2017/12/how-to-get-minecraft-premium-for-free-no.pdf https://workprelexupanal.files.wordpress.com/2017/12/ice-age-3-dawn-of-the-dinosaurs-pc-torrent.pdf https://workprelexupanal.files.wordpress.com/2017/12/javascript-setting-internet-explorer-8.pdf https://walmifelpeoprivol.files.wordpress.com/2017/12/descargar-tres-deseos-jackson-pearcepdf.pdf https://esphogdingpechipta.files.wordpress.com/2017/12/manual-trator-valmet-85pdf.pdf https://raunibemirele.files.wordpress.com/2017/12/lexmark-x3330-windows-xp-driver.pdf https://neemfgonovemema.files.wordpress.com/2017/12/how-to-solve-word-problems-with-multiple-variables.pdf https://paledunzomiga.files.wordpress.com/2017/12/idea-easy-share-internet-data.pdf https://larhandsipepattio.files.wordpress.com/2017/12/lg-phone-firmware-update-usb.pdf https://workprelexupanal.files.wordpress.com/2017/12/hp-deskjet-3050-scan-driver.pdf https://subbemousveconverc.files.wordpress.com/2017/12/how-to-from-myspace-2017.pdf https://paledunzomiga.files.wordpress.com/2017/12/gumtree-australia-sydney-accommodation.pdf https://paledunzomiga.files.wordpress.com/2017/12/dungeon-hunter-4.pdf
http://www.clinicamatizz.com/index.php/component/k2/itemlist/user/17686 http://mywayok.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=9501 http://admin.hosting.surewest.net/phpinfo/phpinfo.php/RK?a%5B%5D=%3Ca%20href%3Dhttps%3A%2F%2Ftatarudpayveca.files.wordpress.com%2F2017%2F12%2Fminecraft-stal-mp3.pdf%3Esamsung%20wifi%20drivers%20for%20windows%207%2064%20bit%3C%2Fa%3E
making money online in pakistan
ششم دی 96 21:23
https://contvirabuhindle.files.wordpress.com/2017/12/individual-development-plan-template-example.pdf https://byemiqualifunczud.files.wordpress.com/2017/12/generic-physical-form-for-employment.pdf https://workprelexupanal.files.wordpress.com/2017/12/jaton-drivers-windows-7.pdf https://neemfgonovemema.files.wordpress.com/2017/12/lemon-popsicle-ost.pdf https://planmostdornmameto.files.wordpress.com/2017/12/iso-104772004-dentistry-polymerbased-crown-and-bridge-materials.pdf https://walmifelpeoprivol.files.wordpress.com/2017/12/filezilla-x64-chip.pdf https://subbemousveconverc.files.wordpress.com/2017/12/how-to-import-save-files-to-psp.pdf https://joylengfreebalstocot.files.wordpress.com/2017/12/htc-desire-hd-wallpaper-s.pdf https://omkaabetuatiche.files.wordpress.com/2017/12/lame-mp3-encoding-library.pdf https://esphogdingpechipta.files.wordpress.com/2017/12/how-to-transfer-music-from-itunes-to-sony-walkman-mp3-player.pdf https://omkaabetuatiche.files.wordpress.com/2017/12/jaguar-axle-repair-manual.pdf https://planmostdornmameto.files.wordpress.com/2017/12/indian-mobile-themes-free-for-samsung.pdf
http://www.infoalbergo.org/minecraft-18-1-crack-launcher-16/ http://ecoledumieux-etre.fr/index.php/component/k2/itemlist/user/108576 http://ldpministries.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=76215
java software solutions 6th torrent
ششم دی 96 21:21
https://neemfgonovemema.files.wordpress.com/2017/12/lw-udvb-s-driver.pdf https://contvirabuhindle.files.wordpress.com/2017/12/how-i-understand-god.pdf https://tiveskowormrati.files.wordpress.com/2017/12/megapymodulepack-v152.pdf https://sufgebulimooca.files.wordpress.com/2017/12/looney-tunes-dublado.pdf https://sufgebulimooca.files.wordpress.com/2017/12/how-to-make-a-newspaper-template-on-google-docs.pdf https://raunibemirele.files.wordpress.com/2017/12/islam-and-science-essay-in-urdu-language.pdf https://raunibemirele.files.wordpress.com/2017/12/high-quality-sticker-printing-paper.pdf https://compsurpcontcachanlo.files.wordpress.com/2017/12/egg-production-business-plan-in-hindi.pdf
http://toursdeguadeloupe.com/index.php/component/k2/itemlist/user/1114257 http://doubledubs.com/UserProfile/tabid/82/userId/7921613/Default.aspx http://enudreio.gr/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=100535
roland u8 driver windows 7
پنجم دی 96 21:58
https://tiveskowormrati.files.wordpress.com/2017/12/new-international-version-study-biblepdf.pdf https://esphogdingpechipta.files.wordpress.com/2017/12/saab-93-workshop-manualpdf.pdf https://joylengfreebalstocot.files.wordpress.com/2017/12/harry-potter-and-the-goblet-of-fire-book-synopsis.pdf https://subbemousveconverc.files.wordpress.com/2017/12/spm-english-essay-continuous-writing-story.pdf https://larhandsipepattio.files.wordpress.com/2017/12/tenth-avenue-north-album-free.pdf https://joylengfreebalstocot.files.wordpress.com/2017/12/manual-fusibles-opel-vectra-c.pdf https://larhandsipepattio.files.wordpress.com/2017/12/user-manual-for-directv-dvr.pdf
http://witwebcoder.com/blog/sony-kv-25x3b-d-e-tv-service-manual http://miror.djyako.fr/forum/fluxbb-1.5.9/profile.php?section=personality&id=4015 http://www.ville-italia.it/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=165886
the null hypothesis is rejected whenever quizlet
پنجم دی 96 21:23
https://tatarudpayveca.files.wordpress.com/2017/12/the-third-side-william-ury-pdf.pdf https://niparabanktwinhyn.files.wordpress.com/2017/12/surviving-high-school-android-game-free.pdf https://niparabanktwinhyn.files.wordpress.com/2017/12/uyirin-uyire-song-from-thandavam-movie.pdf https://tiveskowormrati.files.wordpress.com/2017/12/olympic-games-computer-free.pdf https://tatarudpayveca.files.wordpress.com/2017/12/mixed-methods-proposal-example.pdf
https://laptopcuuytin.com/forum/profile.php?id=92321 https://rcfamily.info/fluxbb/profile.php?id=137657 http://support.shuuka.com/index.php/630660-preparing-an-agenda-for-a-board-meeting/0
tamilanda mp3 songs free 2015
پنجم دی 96 21:20
https://joylengfreebalstocot.files.wordpress.com/2017/12/my-angel-kellie-pickler.pdf https://workprelexupanal.files.wordpress.com/2017/12/season-of-migration-to-the-northcm-mc-uid78476593217215069498620.pdf https://tatarudpayveca.files.wordpress.com/2017/12/transfer-pdf-ebook-to-ipad.pdf https://raunibemirele.files.wordpress.com/2017/12/restaurants-near-crown-casino-finland.pdf https://tatarudpayveca.files.wordpress.com/2017/12/web-designer-cv-template-free-download.pdf https://niparabanktwinhyn.files.wordpress.com/2017/12/stargate-sounds-download.pdf https://esphogdingpechipta.files.wordpress.com/2017/12/pictures-of-old-irish-truck-drivers.pdf https://byemiqualifunczud.files.wordpress.com/2017/12/nonfiction-reading-response-graphic-organizer.pdf https://sufgebulimooca.files.wordpress.com/2017/12/suonenjoki-sleeping-dogs-poker.pdf https://niparabanktwinhyn.files.wordpress.com/2017/12/resident-evil-4-psp-iso-cso-download.pdf
http://www.robertopalozzi.com/component/k2/itemlist/user/16669.html http://www.ugodambrosi.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=351205:lisamata http://www.rscmed.com/profile.php?section=personality&id=258779
is it possible to write a novel in a month
چهارم دی 96 22:53
http://tipopppolarehipraupreex.wikidot.com/local--files/start/microsoft-all-video-converter-free-full-version-for-windows-7.pdf http://tipopppolarehipraupreex.wikidot.com/local--files/start/paper-doilies-for-sale-in-bulk.pdf http://quigalosiconsheathneter.wikidot.com/local--files/start/what-to-write-my-history-paper-on.pdf http://pricselatendebtbittini.wikidot.com/local--files/start/1-graphic-design-software-basic.pdf http://clamrinleitogleumessoca.wikidot.com/local--files/start/corel-draw-8-gratis-em-portugues-completo-com-serial.pdf http://niehetelsmathernsubatel.wikidot.com/local--files/start/sample-thesis-for-english-literature.pdf
http://www.bonpourtonpoil.ch/wiki/Jogos_Gameloft_Para_Celular_Samsung_Cht_222 http://www.vulcanosolfatara.it/en/component/k2/itemlist/user/1001 http://joerg-fauser.de/mw2/index.php?title=Adventure_Island_Nes_Ebay
novel of indian writers
چهارم دی 96 22:52
http://quigalosiconsheathneter.wikidot.com/local--files/start/resume-format-for-freshers-bcom.pdf http://buynaramenooporthmusca.wikidot.com/local--files/start/christmas-tree-shop-jobs-in-middleboro-ma.pdf http://nonarecovelciounosemb.wikidot.com/local--files/start/literacy-homework-worksheets-year-2.pdf http://tipopppolarehipraupreex.wikidot.com/local--files/start/manual-de-referencia-sql-mcgraw-hill-pdf.pdf http://tipopppolarehipraupreex.wikidot.com/local--files/start/speedfan-450-beta-download.pdf http://brodexembidalimata.wikidot.com/local--files/start/windows-xp-mario-theme.pdf
http://materialelectricoexpres.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=187380 http://portal.regalgrange.com/UserProfile/tabid/108/userId/388091/Default.aspx http://floorfashion.org.uk/total-english-starter-workbook-pdf-free-download/
patoranking alubarika music
چهارم دی 96 20:34
http://buynaramenooporthmusca.wikidot.com/local--files/start/check-my-thesis-statement-online-free.pdf http://quigalosiconsheathneter.wikidot.com/local--files/start/resume-writing-jobstreet.pdf http://quigalosiconsheathneter.wikidot.com/local--files/start/n-alphabets-wallpapers.pdf http://nonarecovelciounosemb.wikidot.com/local--files/start/narrative-writing-graphic-organizer-first-grade.pdf http://quigalosiconsheathneter.wikidot.com/local--files/start/schwarze-katze-build-120-download.pdf http://clamrinleitogleumessoca.wikidot.com/local--files/start/baixar-coletanea-milionario-e-jose-rico-cd-4.pdf http://pricselatendebtbittini.wikidot.com/local--files/start/i-follow-rivers-kostenlos.pdf http://quigalosiconsheathneter.wikidot.com/local--files/start/packard-bell-mp3-pulse.pdf http://niehetelsmathernsubatel.wikidot.com/local--files/start/manual-de-iluminacion-westinghouse.pdf http://nonarecovelciounosemb.wikidot.com/local--files/start/instax-mini-90-neo-classic-double-exposure-blackjack-finland.pdf http://quigalosiconsheathneter.wikidot.com/local--files/start/power-system-analysis-and-design-4th-solution-glover.pdf http://brodexembidalimata.wikidot.com/local--files/start/lezioni-di-teoria-dei-segnalipdf.pdf
http://music-fun.mihanblog.com/post/31 http://www.ligerimarmi.it/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=17980 http://oxautomacao.com.br/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=220747
Bluray mkv dual audio movie free
بیست و سوم آذر 96 14:16
http://blogs.rediff.com/maihuaractellmicoso/2017/12/05/boyce-avenue-daylight-maroon-5-mp3/ http://blogs.rediff.com/maihuaractellmicoso/2017/12/05/ad-analysis-essay-thesis/ http://blogs.rediff.com/graphownberevrechera/2017/12/05/holiday-coloring-sheets-for-preschoolers/ http://blogs.rediff.com/diacatiwarhuntdifli/2017/12/05/bel-sti-driver-firmware-update/ http://blogs.rediff.com/diacatiwarhuntdifli/2017/12/05/anime-a-history-pdf/ http://blogs.rediff.com/remolikacongazo/2017/12/05/sony-ericsson-phones-cybershot-manual/ http://blogs.rediff.com/netfwiligrabandholbags/2017/12/05/2008-ford-escape-limited-owners-manual/ http://blogs.rediff.com/maihuaractellmicoso/2017/12/05/235-casino-manchester-nokia-finland/ http://blogs.rediff.com/diacatiwarhuntdifli/2017/12/05/2017-microsoft-word-printable-calendar/ http://blogs.rediff.com/diacatiwarhuntdifli/2017/12/05/ap-biology-free-response-questions-and-answers-2011/ http://blogs.rediff.com/skywnedeepfdicucoca/2017/12/05/2014-ap-lang-synthesis-essay-examples/ http://blogs.rediff.com/maihuaractellmicoso/2017/12/05/best-designer-consignment-shops-online/ http://blogs.rediff.com/maihuaractellmicoso/2017/12/06/bending-benfield-conduit-construction-electrical-maintenance-manual/ http://blogs.rediff.com/skywnedeepfdicucoca/2017/12/05/bedtime-books-online-free/
http://iv-dancefit.ru/blog/Tftp-Boot-X64-Pxeboot.com-Sccm-2017/ http://tcbresistencias.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1146114 https://p11.secure.hostingprod.com/@actisys.com/ssl/test2.php?a%5B%5D=%3Ca%20href%3Dhttp%3A%2F%2Ftoynismedigunelimu.webs.com%2Froulette-escamotable-guitel-finland.pdf%3Esuccessful%20writing%20at%20work%203rd%20edition%20pdf%3C%2Fa%3E
Filemaker pro 7.0
بیست و دوم آذر 96 20:40
http://blogs.rediff.com/profgingcorogosdestschool/2017/12/08/hp-photosmart-1115-driver-vista/ http://blogs.rediff.com/maihuaractellmicoso/2017/12/06/ap-us-history-review-book-online-free/ http://blogs.rediff.com/ronentiridegymnoi/2017/12/08/essay-format-examples-college-application/ http://blogs.rediff.com/ronentiridegymnoi/2017/12/08/os-x-device-driver-01x/ http://blogs.rediff.com/ronentiridegymnoi/2017/12/08/the-hunger-ost/ http://blogs.rediff.com/profgingcorogosdestschool/2017/12/08/lage-lund-all-the-things-you-are-transcription/ http://blogs.rediff.com/spegracdeapagteltprokrin/2017/12/08/telugu-heroines-images-free/
http://www.ristorantenostrano.it/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=18039 http://leelaeyeclinic.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=681985 http://pousadapedragrandern.com.br/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=919990
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :